RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Mata
Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 6
Merah
Bil. Murid : 22 orang
Tema : Kemahiran Diri
Tajuk : Klik! Klik! Klik!
Tarikh : 28
Mac 2012
Masa : 7:40-8:40am
Objektif :
Pada akhir pelajaran murid-murid dapat:-
1) Membaca kuat perkataan dan
ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul. (5.1)
2) Memahami perkataan, rangkai
kata dan ayat yang dibaca.(5.1) Aras 1(iii)
3) Menggariskan 4 ayat dalam
petikan dan menyatakan nilai murninya serta membuat ulasan.(11.2) Aras 1(iii)
Fokus Utama :
1 1.2 Mengulas
karya bukan sastera dari aspek penggunaan perkataan, idea, ayat, wacana,
nilai dan
pengajaran.
Aras 1(ii) Menyatakan
pendapat mengenai penggunaan ayat yang menarik serta nilai dan
pengajaran yang terdapat dalam karya yang dibaca.
Fokus Sampingan :
5.1 Membaca kuat
perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan
memahami
perkara yang dibaca.
Aras 1(ii)
Memahami perkataan, rangkai kata dan ayat yang dibaca.
Kemahiran Bahasa :
Membaca dan menulis
Sistem Bahasa
:
Tatabahasa - Perluasan subjek dan predikat
Kosa Kata – terburu-buru, nyawa,
mendengar penerangan
Ilmu : Kemahiran Hidup
Nilai Murni : Keberanian
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran Berfikir
: Meringkaskan
Belajar Cara Belajar :
Mendengar aktif, menghafal,berbincang
Kecerdasan Pelbagai :
Kinestetik
RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Gambaran
mengenai tajuk pembelajaran “Nilai Murni”
|
Set Induksi (5 minit)
1.
Guru menunjukkan gambar tentang nilai kepada
murid.
2.
Guru
menyoal kepada murid tentang gambar tersebut dengan tujuan supaya murid
menyebut nilai yang terdapat di dalam gambar.
|
KB:
Menghubungkaitkan
BCB:
Mendengar aktif
BBB:
Slide power
point
Ilmu :
P.Moral
|
Cara-cara
menjawab Bahagian C
|
Langkah 1 (10 minit )
1.
Guru
menerangkan kepada murid cara-cara hendak menjawab soalan bahagian C dengan
menggunakan slide power point.
2.
Guru
bersoaljawab dengan murid tentang cara-cara menjawab bahagian C.
3.
Guru
memberi peluang kepada murid untuk bertanya guru tentang cara-cara menjawab
bahagian C sehingga faham.
|
KB:
Mengimbas
kembali
BCB:
Mendengar aktif
BBB:
Slide power point
|
Rangka Jawapan Bahagian
C
|
Langkah 2 (5 minit)
1.
Guru
meminta murid membaca rangka jawapan bahagian C secara kuat.
2.
Guru
meminta 2 orang murid bangun menghafal rangka jawapan bahagian C. (Untuk
perhatian, rangka jawapan bahagian C ini kebanyakan murid telahpun dapat
menghafalnya)
|
KB:
Mengimbas
kembali
Menghubungkait
BCB:
Menghafal
BBB:
Slide power
point
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Petikan yang
terkandung nilai murni.
(rujuk buku teks
BM Tahun 6 m/s 48)
|
Langkah 3 (10 minit)
1.
Membaca
kuat petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2.
Memahami
perkara yang dibaca.
3.
Guru
membaca petikan dan meminta murid menggaris 4 ayat yang mengandungi nilai
murni dalam petikan.
4.
Murid
diminta berfikir untuk mendapatkan nilai murni yang sesuai dengan ayat yang
digaris.
|
KB:
Penjanaan idea
BCB:
Berbincang
BBB:
Buku Teks BM
Tahun 6
KP:
Nilai :
Kerjasama
Ilmu:
Pendidikan Moral
|
Membuat
ulasan menggunakan nilai murni yang
diperolehi daripada petikan dengan memasukkan ke dalam rangka jawapan
bahagian C
|
Langkah 4 (10 minit)
1.
Murid
membuat ulasan menggunakan nilai murni yang diperolehi daripada petikan
dengan memasukan ke dalam rangka bahagian C.
2.
Guru
membimbing murid membuat ulasan nilai murni dengan cara yang betul.
|
KB:
Mengimbas
kembali
BBB:
Lembaran kerja
Nilai:
Kerjasama
Ilmu:
Pendidikan Moral
|
Latihan dalam
kumpulan mencari nilai murni dan membuat ulasan.
|
Langkah 5 (10 minit)
1.
Guru
mengedarkan lembaran kerja kepada murid (3 kumpulan)
2.
Murid-murid
berbincang dalam kumpulan untuk mencari nilai murni dalam petikan dan membuat
ulasan seperti yang telah dipelajari.
3.
Guru
bergerak dari satu kumpulan ke satu kumpulan untuk memberi bimbingan kepada
mereka.
|
KB:
Penjanaan idea
BCB:
Berbincang
BBB:
Lembaran kerja
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Membentang Hasil
Kerja Kumpulan
|
Langkah 6 (10 minit)
1.
Ketua
daripada setiap kumpulan tampil ke depan kelas membentang hasil tugasan.
2.
Guru
mendengar pembentangan murid akan membetulkan kesalahan jika ada.
|
KB:
Menghubungkait
BBB:
Lembaran kerja
|
Kerja rumah dan
rumusan/kesimpulan.
|
Langkah 7 -Penutup (5minit)
1.
Guru
membuat mengedarkan kerja rumah.
2.
Guru
membuat rumusan/ kesimpulan tentang bahagian C
|
BBB:
Lembaran Kerja
|
Penulisan RPH ini boleh menjadi panduan kepada saya sekiranya saya diminta untuk mengajar Tahun 6. Sudah 18 tahun saya mengajar Tahun 1. Penat juga ya nak buat aktiviti untuk mereka...syabas!
ReplyDeleteTerima kasih Che Embun, boleh sangat-sangat ambillah contoh rph saya ini untuk dijadikan panduan, bukannya elok sangat pun.
DeleteBukan kira elok...kira berguna kepada murid...betul dak
ReplyDelete